MEDLING

Globální péče o zdraví

  Zdravotní témata                  Úvodní strana                  O naší ordinaci                  Kontakt


Obsah, který poskytujeme prostřednictvím našich webových stránek, je poskytován pouze pro obecné informativní účely a můžete si jej přečíst, ať už jste host našich stránek nebo pacient registrovaný u naší kliniky. VŽDY byste se měli poradit se svým lékařem, pokud máte jakékoliv starosti nebo pochyby ohledně svého zdravotního stavu nebo léčby, nebo se chystáte podniknout či nepodniknout jakékoliv kroky na základě obsahu uvedeného na těchto webových stránkách.


Před přečtením následujícího článku si prosím pečlivě přečtěte podmínky používání informací na našich webových stránkách.

(zde si můžete přečíst naše podmínky).



Gilbertův syndrom


Při Gilbertově syndromu se v krvi mírně zvyšuje hladina látky zvaná bilirubin.


Bilirubin je žlutá látka, která se v krvi nachází přirozeně. Vzniká jako vedlejší produkt při rozpadu starých červených krvinek.


Co způsobuje Gilbertův syndrom


Gilbertův syndrom je genetická porucha, která je dědičná. Lidé s tímto syndromem mají vadný gen, který způsobuje, že játra mají problémy s odstraněním bilirubinu z krve.


Když se červené krvinky dostanou na konec svého života (po asi 120 dnech), hemoglobin - červený pigment, který nese kyslík v krvi - se rozpadá na bilirubin, který je vychytáván v játrech. Játra přeměňují bilirubin na vodorozpustnou formu, která přechází do žluči a nakonec je z těla odstraněna.


Vadný gen u Gilbertova syndromu  způsobuje pomalejší odstranění bilirubinu  z krve. Proto se bilirubin v krvi hromadí a při vyšších hladinách bilirubinu v krvi může způsobit zežloutnutí kůže a očí.


Nejsou známy žádné další  rizikové faktory pro rozvoj Gilbertova syndromu, než dědičnost vadného genu. Nesouvisí s návyky životního stylu, s environmentálními faktory nebo vážnými jaterními problémy, jako je napříkladcirhóza nebo hepatitida C.


Symptomy Gilbertova syndromu


Lidé s Gilbertovým syndromem mohou zaznamenávat krátkodobé epizody žloutenky (žloutnutí kůže aočí kvůli nahromadění bilirubinu v krvi).


Protože Gilbertův syndrom zpravidla způsobuje pouze mírné zvýšení hladiny bilirubinu, žloutenka je často mírná. Většinou jsou nejvíce postiženy oči.


Někteří lidé udávají i jiné problémy během epizody žloutenky, včetně:

• bolestí břicha

• pocitu únavy

•ztráty chuti k jídlu

•cítí se špatně

•závratě

• syndrom dráždivého střeva (IBS) - běžná porucha trávení, která způsobuje žaludeční křeče, nadýmání, průjem nebo zácpu

• problémy soustředění

• pocit nevolnosti


Tyto problémy však nemusejí být považovány za přímo spojené se zvýšenou hladinou bilirubinu a mohly by naznačovat jiný stav než Gilbertův syndrom.


Přibližně u 1. ze 3. lidí s Gilbertovým syndromem se nevyskytují žádné příznaky. Proto pacienti neví , že mají Gilbertův syndrom, dokud se neprovedou testy kvůli jinému problému.


Kdy navštívit praktického lékaře


Pokud se u Vás poprvé vyskytne epizoda žloutnutí kůže nebo očí, poraďte se se svým praktickým lékařem co nejdříve. Je potřeba vyloučit jiné závažné onemocnění jater např. hepatitida nebo cirhoza. .


Pokud Vám byl diagnostikován Gilbertův syndrom, obvykle nemusíte vyhledávat lékařskou pomoc během epizody žloutenky, pokud nemáte jiné nebo neobvyklé příznaky.


Co může vyvolat příznaky


Lidé s Gilbertovým syndromem často vědí, že existují určité spouštěče, které mohou přinést epizodu žloutenky.


Některé z možných spouštěčů jsou:

• dehydratace

• hladovění (půst)

• nemoc

• stres

• fyzická námaha

• nedostatek spánku

• operace


Kdo je ovlivněn


Gilbertův syndrom se vyskytuje více u mužů než u žen. Obvykle se diagnostikuje ve věku pozdějšího dospívání nebo kolem 20.roku života.


 Diagnostika Gilbertova syndromu


Gilbertův syndrom lze diagnostikovat krevními testy na měření hladiny bilirubinu v krvi a testy jaterních funkcí. Pokud výsledky testů ukazují, že máte vyšší hladinu bilirubinu v krvi, ale játra jinak fungují normálně, může se jednato Gilbertův syndrom.


V některých případech je nutný genetický test k potvrzení diagnózy Gilbertova syndromu.


Život s Gilbertovým syndromem


Gilbertův syndrom je celoživotní porucha, ale nevyžaduje léčbu, protože nepředstavuje zdravotní riziko a nezpůsobuje komplikace nebo zvýšené riziko onemocnění jater.


Epizody žloutenky a všechny příznaky, které jsou s ní spojeny, jsou obvykle krátkodobé.


Je důležité, aby lidé s Gilbertovým syndromem měli zdravou a vyváženou stravu a fyzickou aktivitu.


Může být užitečné vyhnout se faktorům, které spouští epizody žloutenky, jako je dehydratace a stres.


Mít Gilbertův syndrom, může také znamenat, že rizika vzniku žloutenky nebo jiných vedlejších účinků po užívání některých léků budou vyšší. Proto pokud máte Gilbertův syndrom, informujte svého ošetřujícího lékaředříve, než začnete užívat jakoukoliv novou léčbu nebo podstoupíte operaci.




*****************

 

Poliklinika MEDLING – Liberec

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 

Náš tým:


MUDr. Jana Loufková, ošetřující lékař

MUDr. Dana Vencálková,  konzultant / poradce

MUDr. Antonín Katzer, ošetřující lékař, asistent vedoucího lékaře

MUDr. Masoud Faal, vedoucí, konzultant  


(Proč jsme tým ?     Odpověď naleznete zde)






       Zdravotní témata                  Úvodní strana                  O naší ordinaci                  Kontakt