MEDLING

Globální péče o zdraví

  Zdravotní témata                  Úvodní strana                  O naší ordinaci                  Kontakt


Obsah, který poskytujeme prostřednictvím našich webových stránek, je poskytován pouze pro obecné informativní účely a můžete si jej přečíst, ať už jste host našich stránek nebo pacient registrovaný u naší kliniky. VŽDY byste se měli poradit se svým lékařem, pokud máte jakékoliv starosti nebo pochyby ohledně svého zdravotního stavu nebo léčby, nebo se chystáte podniknout či nepodniknout jakékoliv kroky na základě obsahu uvedeného na těchto webových stránkách.


Před přečtením následujícího článku si prosím pečlivě přečtěte podmínky používání informací na našich webových stránkách.

(zde si můžete přečíst naše podmínky).



Nealkoholické tukové onemocnění jater

anglicky: Non-Alcoholic Fatty Liver Disease


zkratka: NAFLD

 

Nealkoholické tukové jaterní onemocnění (NAFLD) je termín pro řadu stavů způsobených nárůstem tuku v játrech. Obvykle se vyskytuje u lidí s nadváhou nebo obezitou. Odhaduje se, že až 1 ze 3. lidí v Evropě má počáteční stavy NAFLD, kdy je v játrech malé množství tuku.


NAFLD obvykle v začátku nezpůsobuje žádné obtíže, ale může vést k vážnému poškození jater, včetně cirhózy, pokud se neodhalí včas.


Vysoká hladina tuku v játrech je také spojena se zvýšeným rizikem ostatních nemocí, jako je cukrovka, infarkt a mrtvice.


Je-li zjištěno v počáteční fázi, je možné pozastavit zhoršení NAFLD a snížit množství tuku v játrech.


 Fáze NAFLD


NAFLD se rozvíjí ve 4. hlavních fázích.


1. jednoduché ztučnění jater (steatóza) - neškodné nahromadění tuku v jaterních buňkách, které je často diagnostikováno náhodně, během lékařského vyšetření provedeného z jiného důvodu

2. nealkoholická steato-hepatitida (NASH) - závažnější forma NAFLD; odhaduje se, že postihuje až  5% lidí

3.fibróza - onemocnění, kde jsou již fibrotické změny (jizvy) jater a okolních cév, ale játra jsou stále schopna normálně fungovat

4.cirhóza - nejzávažnější stádium, ke kterému dochází po letech, kdy se játra zmenšují, selhávají (játra přestanou fungovat správně) a může se v nich objevit i rakovina


 Jsem ohrožen NAFLD?


Existuje zvýšené riziko vzniku NAFLD pokud:

• jste obézní nebo máte nadváhu - zejména pokud máte uložen tuk kolem pasu

• máte diabetes 2.typu

• máte vysoký krevní tlak

• máte vysoký cholesterol

• jste starší 50. let

 

• nejíte zdravě

 

• nesportujete

• kouříte

 


NAFLD je občas diagnostikováno i u lidí bez těchto rizikových faktorů, včetně malých dětí, u kterých NAFLD může mít jiné důvody, například genetický.


I když je to velmi podobné onemocnění jater jako při dlouhodobém nadměrném pití alkoholu,  NAFLD není způsobeno užíváním alkoholu.

 

 

 

Příznaky NAFLD


V počátečních stádiích většinou nejsou žádné příznaky NAFLD. Pravděpodobně nebudete vědět, že je máte, pokud to nebude náhodně diagnostikováno během lékařského vyšetření provedeného z jiného důvodu.


Občas mohou mít lidé v pokročilejší fázi NASH:

• bolest v pravé horní části břicha (pod pravou dolní částí žeber)

• únava

• nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

• slabost


Pokud se objeví cirhóza (nejpokročilejší fáze), pacient muže mít závažnější příznaky, jako je žloutnutí kůže a bělma očí (žloutenka), svědění kůže, otoky nohou, krvácení z jícnu.


 Jak je NAFLD diagnostikováno


NAFLD je často diagnostikováno poté, co krevní testy / nazvané jaterní testy / vykazují abnormální výsledky. A pokud jsou vyloučena jiná jaterní onemocnění, jako je virová hepatitida. Ale krevní testy nedokážou vždy NAFLD odhalit.


Onemocnění se může také zjistit při ultrazvukovém vyšetření břicha. Jedná o typ vyšetření, které využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu vnitřních orgánů.


Pokud lékař bude mít podezření na NAFLD, provede další speciální vyšetření, jako speciální krevní testy, jiné zobrazovací metody, eventuálně i biopsii jater.


Léčba NAFLD


Většina lidí s NAFLD nemá žádné závažné problémy, ale pokud je diagnostikováno  NAFLD, je nutné, aby se podnikly kroky ke zpomalení nebo zastavení nemoci.


Pokud Vám praktický lékař diagnostikuje NAFDL v počáteční fázi, může Vám doporučit častější schůzky ve své ordinaci, aby provedl další vyšetření a eventuálně léčil ostatní související nemoci jako jsou vysoký krevní tlak, diabetes a cholesterol.


 

Váš praktický lékař Vám zpravidla doporučí zdravý životní styl jako důležitou léčbu NAFLD.

 

Je nutné:

• zhubnout - ztráta více než 10%  hmotnosti může odstranit velké množství tuku z jater a zlepšit NAFLD

• jíst zdravou stravu - snažte se mít vyváženou stravu s obsahem ovoce, zeleniny, bílkovin a sacharidů, ale s nízkým obsahem tuků, cukru a soli. Jíst menší porce jídla může také pomoci.

• pravidelné cvičení- zaměřte se na nejméně 20 minut pohybové aktivity denně s průměrnou intenzitou, jako je chůze nebo jízda na kole, alespoň 5 dní v týdnu (před zahájením jakéhokoliv sportu je nutná konzultace praktickým lékařem. Je nutné mít jistotu, že netrpíte onemocněním srdce nebo cév.)

• přestat kouřit - snížíte riziko vzniku srdečních onemocnění a mrtvice


NAFLD není způsobeno alkoholem, ale alkohol může zhoršit stav NAFLD. Proto je vhodné snížit nebo přestat užívat alkohol.


 Léky


V současné době neexistuje žádný lék přímo na NAFLD, ale různé léky mohou být užitečné například při léčbě souvisejících onemocnění. Váš praktický lékař může doporučit léky k léčbě vysokého krevního tlaku, léčbě vysokého cholesterolu, léčbě cukrovky 2.typu a léčbě obezity, pokud trpíte některou z těchto nemocí.


 Transplantace jater


Pokud se u pacienta objeví pokročilá fáze NAFLD, tedy těžká cirhóza a jeho játra přestanou fungovat správně, může potřebovat transplantaci jater.



*****************



Poliklinika MEDLING – Liberec

Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 

Náš tým:


MUDr. Jana Loufková, ošetřující lékař

MUDr. Dana Vencálková,  konzultant / poradce

MUDr. Antonín Katzer, ošetřující lékař, asistent vedoucího lékaře

MUDr. Masoud Faal, vedoucí, konzultant  


(Proč jsme tým ?     Odpověď naleznete zde)




       Zdravotní témata                  Úvodní strana                  O naší ordinaci                  Kontakt